V pondělí odpadl s teplotou a bolením v krku první potomek, v úterý se přidal druhý a nebylo velkým překvapením, že ve středu už byli nemocní všichni tři.
No, alespoň si to odbydou všichni najednou, snažím se sama sebe uklidnit na začátku druhého týdne doma, zatímco vařím čaje, dávkuju vitamíny, podávám sirupy, chystám snídaně, svačiny, obědy, večeře a mezitím občas utíkám k práci.
Nicméně, když jsou teď děti starší, není už jejich marodění zdaleka takový mordor, jako tomu bylo před pár lety, kdy při teplotě chtěli všichni maminku a já tak vařila oběd s jedním dítětem v šátku na břiše, druhým v nosítku na zádech, zatímco třetí mi viselo alespoň na noze…
Taky se zábavou to tenkrát bylo náročnější a zpravidla k tomu byla nutná moje asistence.
Ovšem právě díky dlouhému marodění kdysi vznikla i moje první bojovka a od té doby se u nás nějaká ta domácí stopovačka objevovala v době nemocí pravidelně, jakmile už dětem trochu otrnulo a začaly se dožadovat aktivnější zábavy, než čtení, animáky a Člověče nezlob se.
Právě z toho důvodu jsem časem vytvořila Domácí bojovku, která obsahuje celkem 144 luštěnkových variací (a k tomu 3 legendy), díky čemuž ji můžu využívat opakovaně a propojovat vlastně s jakýmkoli tématem, které děti zrovna baví (nebo ji třeba narychlo použít jako základ pro narozeninové hledání dárků).
Nicméně princip, na kterém funguje Domácí bojovka, můžete využít úplně jednoduše i bez toho, aniž byste si ji pořizovali.
Stačí jen trocha času a nějaká ta zápletka, která děti ke hře naláká.
A jak dětem domácí stopovačku připravit?
Tematické hry mají u dětí zpravidla větší úspěch než ty postavené jen na sérii úkolů, které spolu nijak nesouvisí.
Jako inspirace vám můžou posloužit materiály ke stažení zdarma, buď s domácími skřítky nebo s hradním strašidlem (v Domácí bojovce pak najdete legendu Princeznovskou, Pirátskou a Vánoční), ale zvolit můžete téma přesně na míru vašim dětem.
Co takhle hledání dinosauřích vajec, pátrání po duhovém mostu do země jednorožců nebo hasičský výjezd s lokalizováním požárů?
Jakmile máte téma, stačí napsat úvodní dopis (ale mladší děti můžete do děje vtáhnout i bez dopisu, jen skrze vyprávění) a vymyslet, co v rámci tématu budou na jednotlivých stanovištích stezky sbírat.
Ve zmíněné hře se skřítky (ke stažení zdarma) děti hledají skřítčí čepičky, v Domácí bojovce jsou to pak části mapy k pokladu nebo korálky z princeznina náhrdelníku. Předměty můžou být reálné nebo v podobě obrázků.
A když zůstaneme u příkladu s dinosaury, jednorožcem a hasiči (pro které jsem připravila i šablony s obrázky) zápletka v dopise a předměty můžou být následující:
Dinosauři
Zemí otřáslo mohutné zemětřesení a když se uklidnilo, zjistila dinosauří máma, že se jí z hnízda vykutálela všechna vajíčka! Dokážete vejce najít a malé dinosaury zachránit? (Děti budou hledat obrázky vajec nebo můžete schovat i reálná vajíčka 😊)
Dinosauří PDF ke stažení – ZDE.
Jednorožec
Do lidského světa se z Říše snů zatoulalo jednorožčí mládě a teď marně hledá cestu zpátky domů. Pomůžete mu najít barvy na duhový most, aby se mohlo vrátit zpátky? (Děti můžou hledat barevné papíry nebo třeba tuby s temperkami, se kterými nakonec namalují duhu.)
Jednorožčí PDF ke stažení – ZDE.
Hasiči
Pozor! Byla nahlášena série požárů. Připravte se na výjezd! Nastartujte hasičské auto a vydejte se za všemi požáry v okolí, které je třeba uhasit! (Děti můžou hledat obrázky ohníčků nebo třeba svíčky.)
Hasičské PDF ke stažení – ZDE.
Pokud chcete šablony použít, postupovat lze následovně:
V článku se zaměřuji na domácí podmínky, ale stopovačku s využitím těchto tipů můžete samozřejmě udělat i venku.
Doma si vyberte několik míst nebo přímo předmětů, které použijete, a která jsou dostatečně konkrétní. Jejich počet závisí na tom, jak chcete mít stopovačku dlouhou.
V Domácí bojovce jsem vybrala 24 míst, které vám mohou posloužit pro inspiraci: autíčka, botník, gauč, houpačka, jídelní stůl, knihovna, křeslo, lednice, lego, manželská postel, moje postel, noční stolek, panenka, pastelky, plyšáci, pračka, sprcha, trouba, umyvadlo, vana, věšák, vchodové dveře, záchod, židle…
Připravte úkoly pro jednotlivá stanoviště
Úkoly se budou samozřejmě lišit podle toho, pro jak staré děti stopovačku chystáte, nicméně základním principem je, že na každém místě by děti měly po vyřešení úkolu zjistit, na jaké další místo se mají vydat.
Úkoly pro nečtenáře
U nás jsme začínali s podobnými stopovačkami kolem druhého roku, kdy už děti byly schopné projít trasu podle obrázků. Stačí si tedy nakreslit či stáhnout z internetu obrázky pračky, umyvadla, lednice, křesla a podobně, případně můžete vyfotit přímo konkrétní místa u vás doma.
O kousek starším dětem pak můžete úkol zkomplikovat tím, že jim obrázek rozstříháte na několik částí, které musí poskládat.
Variantou jsou také různé také spojovačky, např. když děti hledají dvojice daných míst nebo předmětů a místo, které nemá dvojici je tím, kam mají vyrazit.
Načrtnout (nebo stáhnout) můžete také klasické bludiště s několika východy, které povedou k různým místům, ale projít se dá bludištěm jen k jednomu.
Úkoly pro čtenáře
Tady je možností mnohem víc a jako inspirace může posloužit i článek 9 luštěnek a tajná abeceda ke stažení aneb Zašifrujte dětem cestu za pokladem.
V Domácí bojovce je každé místo vždy zašifrováno 6 způsoby, kterými se můžete inspirovat:
Kromě toho můžete využít jednoduché hádanky nebo nápovědy (např. Místo, kde se špinavé mění na čisté = PRAČKA).
Skvělou stránkou, pokud chcete využít morseovku a spoustu dalších šifrovacích jazyků je https://skaut-lisak.cz/sifrator/sifra-morseova-abeceda/. Stačí zadat text (místo), které chcete zašifrovat, vybrat si šifru a text se vám na jedno kliknutí do daného šifrovacího jazyka převede.
Pokud potřebujete s dětmi procvičit školní učivo, můžete ho využít jako podklady pro šifry, od čtení přes počítání až po kvízy, kde ze správných odpovědí děti poskládají hledané místo.
Z úkolů vytvořte trasu, která na sebe bude navazovat.
První místo můžete vepsat do úvodního dopisu a každé další vyluštěné místo pak pošle děti na stanoviště následující. Na každé místo pak schovejte i obrázek či předmět, který budou děti hledat.
Na poslední vyluštěné místo můžete ukrýt závěrečný dopis s gratulací ke zvládnutí stopovačky a třeba i malý poklad (např. něco dobrého, výtvarné potřeby, dinosauří vejce, které namočíte do vody a vyklube se z něj malý dinosaurus, postavičku jednorožce, hasičské autíčko…).
Teď už stačí jen děti strhnout ke hře!
Můžete jim převyprávět úvodní zápletku a říct jim, kam mají jít, nebo jim nenápadně podstrčit úvodní dopis (což u nás má vždycky největší úspěch :-).
Dopis můžou děti najít ve schránce, kam jdete společně vybrat dopisy, můžete jim ho schovat mezi hračky, pověsit ke stropu na provázek nebo na heliem nafouknutý balonek, podstrčit pod vchodovými dveřmi a děti nalákat zazvoněním.
Možností je spoustu a pomoci mohou i moderní technologie, kdy například využijete vámi nahranou zprávu v telefonu, kterou dětem pustíte nebo třeba zvuk hasičské sirény, která děti k úvodnímu dopisu přiláká.
Jakmile si s dětmi přečtete dopis, vydají se malí hráči na trasu, kde sbírají obrázky a na závěr je čeká možná i nějaké překvapení, ale to už je zcela ve vaší režii… 🙂
Tak co myslíte, vyzkoušíte s dětmi podobnou stopovačku? Využít samozřejmě můžete i Domácí bojovku, která vám značně ulehčí práci s vymýšlením míst i šifer.
A kromě zabavení marodů se podobná stopovačka skvěle hodí třeba i na domácí oslavu narozenin!
Tak příjemnou zábavu a všem marodům brzké uzdravení! 😊