9 luštěnek a tajná abeceda ke stažení aneb Zašifrujte dětem cestu za pokladem

Rádi byste pro děti připravili dobrodružnou cestu za pokladem?

Paráda, ostatně léto je pro podobné akce, třeba s partou kamarádů, naprosto ideální příležitost. Ačkoli poklad se dá samozřejmě hledat i v zimě. Pod sněhem… 🙂

Šipky, luštěnky nebo dokonce obojí?

K pokladu mohou děti samozřejmě dojít jen tak po šipkách nebo po fáborkách, nicméně dobrodružnější určitě bude, když jim na trase připravíte pár luštěnek nebo úkolů.

Ty na sebe vůbec nemusí navazovat a mohou sloužit jen jako rozptýlení po cestě, ale o něco napínavější je, když se bez jejich rozluštění děti prostě dál nedostanou.

To znamená, že teprve po vyluštění se děti dozvědí, kudy dál nebo zjistí nějakou potřebnou indicii.

Luštěnky pak lze použít jen tak nebo je propojit s nějakou zápletkou a příběhem. K tomu vám poslouží třeba Legenda o hradním strašidle, kterou si můžete volně stáhnout.

Čím začít?

A) Nejdříve si promyslete, k čemu budou luštěnky sloužit.

Pár možností:

  • Luštěnky samy tvoří trasu, kterou není potřeba dál označovat, jelikož výsledkem každé luštěnky je název místa, kde se nachází další luštěnka. Tato varianta je skvělá doma, na zahradě a na místech, kde jsou jednoznačné orientační body. V případě, že vedete trasu lesem a v luštěnce vyjde STROM, úplně ideální to není 🙂
  • Výsledkem každé luštěnky je písmeno, když děti vyluští všechna, dostanou nakonec název místa, na kterém je ukrytý poklad.
  • Výsledkem každé luštěnky je nějaká indicie. Když děti vyluští všechny, buď rovnou podle indicie odhalí místo, kde je poklad ukrytý nebo zjistí třeba heslo, které je nutné sdělit strážci pokladu…

Možností je zkrátka spousta a můžete si s nimi pohrát nebo se inspirovat přímo v některé z hotových Bojovek s příběhem.

Domácí bojovka

B) Sepište si slova, která budete chtít zašifrovat.

Ať už jsou to názvy míst, po kterých děti půjdou (TERASA, HOUPAČKA, PLOT, SMRK, STUDNA, GRIL…) nebo indicie, které budou odpovídat vašemu záměru, sepište si je, ať máte představu kolik luštěnek budete potřebovat.

C) Vyberte vhodné luštěnky.

Způsobů, jak slova, která jste si zapsali zašifrovat, je nepřeberné množství. V následujícím seznamu najdete pro začátek alespoň 10 konkrétních tipů, které můžete zkusit.

Co vám při tvoření luštěnek může pomoct?

Poslední věcí, kterou bych chtěla před náměty na luštěnky zmínit je, jak si při jejich tvoření můžete pomoci, není-li kreslení a kreativní tvoření právě vaší silnou stránkou.

Ačkoli, černý centropen, fixy a pastelky jsou skvělí pomocníci, se kterými toho dokážete vykouzlit spoustu, takže bych se jich určitě nevzdávala! 🙂

Na tabulky je ovšem nepřekonatelný Excel a při kreativnějších luštěnkách vám zase skvěle poslouží Canva.

Canva je online platforma, na které můžete tvořit spoustu grafických materiálů a využít lze i k luštěnkám. Přístupná je jak ve verzi zdarma, která vám bohatě postačí, tak v placené verzi. Já jsem například v Canvě poskládala celou Čarodějnickou stezku.

Ale teď už konečně pojďme k 9 konkrétním typům luštěnek a tajné abecedě, kterými bych vás k vlastnímu tvoření ráda inspirovala!

1. Morseovka na tisíc způsobů

Morseovku asi netřeba dlouze představovat.

Slova díky ní můžete schovat jak do klasických morseovkových čárek a teček, tak do hravějších verzí, kdy za tečky a čárky dosadíte například obrázky. V jedné z Velikonočních bojovek jsem například použila místo teček vajíčka. 🙂

Morseovka z interaktivní Velikonoční bojovky

Pokud vaše děti nepatří mezi zdatné skauty, určitě bude potřeba připravit jim i samotnou morseovku (ke stažení na internetu), podle které si výsledné slovo rozluští.

2. Řazení podle velikosti

Písmena můžete umístit v obrázcích nebo tvarech, které následně děti musí seřadit podle velikosti, čímž získají výsledné slovo.

Dobře tu poslouží právě zmiňovaná Canva, kde můžete nakopírovat obrázek či geometrický tvar a postupně si ho pozvětšovat.

Řazení podle velikosti se dá použít i v jednodušší verzi při luštění jednoho písmene, jako například v ukázce z Dračí bojovky.

Luštěnka z Dračí bojovky.

3. Tabulky a souřadnice

Tahle luštěnka je trochu složitější na přípravu, ale dle mé zkušenosti mívá u dětí velký úspěch.

Nejdříve si vytvořte tabulku, ideálně v Excelu, kterou si označíte písmeny a čísly. Následně si v tabulce vybarvěte políčka tak, aby vám vzniklo požadované slovo.

Pak už zbývá jen pozorně (ideálně na přeskáčku, ať je to pro děti větší překvapení), přepsat souřadnice jednotlivých vybarvených políček.

Řešení luštěnky (z Velikonoční bojovky)

Tabulku pak zkopírujte (pro jistotu, ať vám zůstane v záloze i tabulka původní), vymažte vybarvená políčka, přidejte k prázdné tabulce souřadnice a můžete tisknout.

Finální zadání luštěnky (z Velikonoční bojovky)

4. Příklady a počítání

S čísly se dá vymyslet spousta variant luštěnek, já vám tu ukážu základ, od kterého se můžete odpíchnout při dalším vymýšlení.

Základem v tomto případě je, že si vytvoříte nápovědu, kde k písmenům ze slova, které potřebujete zašifrovat, přiřadíte čísla. A ideálně přidáte ještě pár písmen a čísel navíc, ať to není tak jednoduché. (Případně si jako nápovědu připravíte rovnou celou očíslovanou abecedu.)

Pak už jen zbývá vymyslet příklady, jejichž výsledky odhalí hledané písmenko.

Luštěnka z Námořnické bojovky.

5. Stará dobrá křížovka

Křížovka je vděčná a hodí se skoro vždycky. Můžete ji udělat obrázkovou nebo klasicky s nápovědou formou textu.

Pokud se vám nechce křížovku kreslit, snadno ji vytvoříte v Excelu.

V jednodušší variantě tajenka vychází z prvních písmen, v té složitější se jedná o písmena uprostřed.

Křížovka z Domácí bojovky.

6. Rozházená písmenka

Tuhle jednoduchou šifru vytvoříte tak, že napíšete slovo, které mají děti vyluštit, a to potom po písmenkách rozstříháte. Rozstříhat můžete i delší zprávu, ale tu už ne po písmenkách, ale na větší kusy, které děti složí jako puzzle.

Případně písmenka jednoduše napíšete cikcak na papír a stříhat nic nemusíte.

Pro menší děti, které se čtením teprve začínají, můžete písmena očíslovat, případně napsat jedničku k prvnímu písmenu, ty větší si jistě poradí i bez čísel.

Zadání z Luštící výzvy.

7. Bludiště

Bludiště si můžete buď nakreslit nebo jich najdete spoustu i na internetu. Googlit můžete česky BLUDIŠTĚ nebo anglicky MAZE, kdybyste chtěli větší výběr. Případně jsou bludiště i ve zmiňované Canvě.

K luštění konkrétního slova pak lze bludiště využít tak, že na správnou trasu bludištěm vepíšete písmenka, která děti cestou sbírají a postupně se jim tak odhaluje výsledné slovo. Aby to bylo o něco složitější, můžete do bludiště po různu vepsat ještě další písmena.

Do bludiště můžete schovat i jen jedno samostatné písmeno, jako je tomu například v ukázce z adventní bojovky s názvem Vánoční detektivka.

Bludiště z Vánoční detektivky.

8. Hádanky a slovní hříčky

Využít můžete také veršíky, hádanky nebo pro menší děti jednoduchý opis slov.

V domácích podmínkách např.:

Místo, kde se špinavé mění na čisté. (PRAČKA)

Místo, kde je i v létě zima. (LEDNICE)

Hádanka z Čarodějnické stezky.

9. Mřížková šifra

Jednoduchá luštěnka, se kterou hravě zašifrujete i delší text. Základem je mřížka, v níž je vepsaná abeceda. Každé písmeno má v mřížce svou pozici, kterou lze jednoduše graficky zakreslit.

Luštěnku snadno vytvoříte i ručně bez počítače. V ukázce jsem použila k označení polohy písmene jablíčko, ale tečka bude stačit. 🙂

Luštěnka z Velikonoční bojovky.

10. Tajná abeceda

A máme tu poslední inspiraci k luštění!

Kdo by neměl rád vzkazy psané tajnou abecedou?

Možná jste si dokonce podobnou abecedu stejně jako já v dětství sami vytvořili a používali ji se spolužáky na tajná psaníčka posílaná pod lavicí, která učitelé neměli šanci přečíst… 🙂

Ale kromě osobních tajností se abeceda dá samozřejmě využít i v bojovkách a stopovačkách. Ke stažení vám tu dávám jednoduchou abecedu, kterou jsem vytvořila pro loňský tábor.

Všechny znaky je snadné rukou přepsat a můžete s ní zašifrovat slova nebo i delší vzkazy a texty.

Tajnou Abecedu v PDF stáhnete ZDE.

Úkoly pro menší děti

Máte mladší děti a všechny ty luštěnky jsou pro ně ještě moc složité? Připravte jim na cestě za pokladem raději akční úkoly a překážky.

Může se jednat například o překážkovou dráhu, hod šiškou, stavění domečků pro skřítky, hledání konkrétně zadaných předmětů, šplh na strom

Ovšem pokud se luštění úplně vzdát nechcete, úspěch budou mít určitě i věku přizpůsobené luštěnky, třeba bludiště, hádanky, řazení podle velikosti…

Hra Medvěd brtník. Děti se musí na stromě udržet předem zadaný čas. 🙂

A tím bych dnešní luštěnkové okénko uzavřela, pevně doufám, že jste si pro sebe z článku odnesli nějakou inspiraci a budu ráda, když mi do komentářů napíšete, jestli se do nějakého dobrodružného luštění s dětmi pustíte! 🙂

Pomůžu vám rozehrát společné chvíle s dětmi! :-) Jsem nevyléčitelná optimistka, maminka tří dětí a autorka příběhů pro děti i dospělé. S radostí pro vás tvořím úkolové hry, stopovačky a cesty za pokladem, kterým souhrnně říkám Bojovky s příběhem , a které vám mohou do života přinést kapku dobrodružství... :-) Více o mně si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.