Milují vaše děti příběhy plné čarodějů, draků, elfů a dalších kouzelných bytostí? Překvapte je výpravou do fantasy světa, v němž se samy stanou hlavními hrdiny!
Bojovka s fantasy tematikou je skvělou zábavou na oslavu narozenin, letní grilovačku s kamarády, výlet s rodinou nebo klidně celou dovolenou. A věřte mi, že na tyhle magické zážitky děti jen tak nezapomenou! Obzvlášť přidáte-li pár jednoduchých rekvizit nebo dokonce nějakou tu masku či plášť… 🙂
V článku najdete praktické rady, jak na to, od příběhu přes přípravu úkolů až po drobnosti, které z obyčejného odpoledne udělají jedinečné dobrodružství. A pokud budete chtít, čeká na vás i hotová Bojovka z Dávnozemě, která je připravená rovnou k tisku a hraní (a do 12. června si ji můžete objednat za zvýhodněnou cenu!)…
A jak začít?
I ta nejjednodušší zápletka dokáže z obyčejné série úkolů a luštěnek vykouzlit bojovku, která děti do hry vtáhne a nepustí.
Můžete se inspirovat oblíbeným fantasy příběhem (např. Pán prstenů, Letopisy Narnie, Nekonečný příběh a podobně) nebo vymyslet zápletku vlastní či zkrátka jen přizpůsobenou vašim podmínkám.
Nebojte se ji propojit s klasickými fantasy postavami jakou jsou elfové, čarodějové, draci, skřeti, nymfy, trpaslíci nebo obři!
Stanoviště lze rozmístit na trase označené např. fáborky nebo šipkami třeba v lese nebo v parku, ale hrát můžete i na jednom prostoru jako je např. zahrada. Případně úkol vždy vytáhněte a nachystejte cestou na výletě!
Splněný úkol může děti posunout dál na trase (např. vyluštěním dalšího místa, kam se mají přesunout) nebo může spočívat v nějaké pohybové aktivitě, tvoření, získání mapy či potřebné indicie.
Ve fantasy bojovce by rozhodně neměly chybět věci jako jsou mapy, tajemné dopisy či zašifrovaná hesla.
Právě mapa je i oblíbenou součástí Bojovky z Dávnozemě, kterou jsme s ilustrátorkou přidávaly, protože na ni přišla spousta dotazů.
Svoji mapu na míru vaší hře ale můžete sami snadno připravit.
Klasický kancelářský papír namočte v kávě nalité např. na plech. Můžete ho nechat lehce oschnout a proces zopakovat (čím víckrát papír vymácháte, tím bude tmavší a se zajímavější „kresbou“).
Až budete s odstínem spokojení, nechte papír usušit na slunci či suchém místě a pokreslete. Inspirovat se můžete na Mapy.cz a vytvořit reálnou mapu vašeho okolí.
Nakonec můžete okraje mapy opálit s pomocí svíčky.
A jak zašifrovat tajná hesla či dopisy?
Předměty s tajným významem – děti najdou několik předmětů a musí přijít na to, že vzkaz poskládají z prvních písmen jejich názvů, v jednodušší verzi můžete předměty očíslovat, aby bylo jasné pořadí. Např. když bude řešením slovo POKLAD, můžete připravit pero, ořech, klíč, lžíci, autíčko, dalekohled.
Text schovaný za očíslovanými písmeny – s čísly se toho dá vymyslet spousta, ale inspirovat se můžete třeba v Bojovce z Dávnozemě, kde je třeba najít perlorodky s čísly dělitelnými 3 a ta pak seřadit od nejvyššího po nejnižší a nakonec přečíst písmena.
Kdo by nemiloval převleky!
Můžete do nich obléct děti nebo dospělé, kteří hru pro děti chystají.
Často postačí obyčejný černý plášť (přiznám se, že to je naprostý základ mé krabice s kostýmy k bojovkám 🙂 nebo papírová maska, kterou koupíte v papírnictví a pomalujete.
Hodně udělá taky paruka, umělé zuby nebo třeba jakékoli šátky, šály a plédy.
Inspirace: Použijte hennu a namalujte dětem např. znamení na ochranu před zlými kouzly nebo nebezpečím. V rámci Bojovky z Dávnozemě „čaroděj“ každému z dětí nakreslil na ruku symbol kamenného slunce, který měl děti po celou dobu tábora ochraňovat.
Co se týče rekvizit, tady se můžete taky krásně rozšoupnout a maximálně si vyhrát… 🙂
Na konci bojovky by pak určitě neměl chybět poklad diplom nebo jiné slavnostní zakončení!
A mě nezbývá než doufat, že pro vás byla tahle fantasy inspirace užitečná a ideálně se do vlastní bojovky pro děti taky pustíte. 🙂
Pokud se vám ale jejím vymýšlením nechce ztrácet čas nebo na to prostě nemáte nápady ani energii, můžete si přípravu zjednodušit objednáním Bojovky z Dávnozemě a rovnou se přenést do světa za Mlžnou branou, kde si společně užijete chvíle plné dobrodružství!