Sedmero šifer aneb Jak zašifrovat cestu (nejen) za pokladem

Kdo by jako dítě (a upřímně řečeno možná i jako dospělák) nemiloval dobrodružné hledání pokladu?

Taková kratochvíle se hodí jak na oslavu narozenin, tak na školu v přírodě, rodinnou dovolenou nebo výlet s překvapením.

Samozřejmě lze trasu vyznačit „jen“ šipkami nebo fáborky, ale se staršími dětmi už můžete být daleko zákeřnější. Jen ať se k pokladu nedostanou tak snadno. 🙂

Spoustu tipů, hlavně pro mladší děti, jsem už sepsala do článku: 9 luštěnek a tajná abeceda ke stažení aneb Zašifrujte dětem cestu za pokladem.

Tentokrát se ale podíváme na trochu složitější luštění vhodné pro starší děti, případně již zmiňované dospělé.

Jakou informaci do šifry schovat?

Šifry na cestě k pokladu by samozřejmě měly mít nějaký svůj účel. Pro inspiraci vám tedy nabízím 3 varianty informací, které do šifer můžete schovat.

  • Luštěnky samy tvoří trasu, kterou není potřeba dál označovat, jelikož výsledkem každé luštěnky je název místa, kde se nachází další luštěnka. Tato varianta je skvělá doma, na zahradě a na místech, kde jsou jednoznačné orientační body. V případě, že vedete trasu lesem a v luštěnce vyjde STROM, úplně ideální to není…
  • Výsledkem každé luštěnky je písmeno, když děti vyluští všechna, dostanou nakonec název místa, na kterém je ukrytý poklad.
  • Výsledkem každé luštěnky je nějaká indicie. Když děti vyluští všechny, buď rovnou podle indicie odhalí místo, kde je poklad ukrytý nebo zjistí třeba heslo, které je nutné sdělit strážci pokladu…

Ale teď už pojďme na samotné šifry a jejich konkrétní ukázky z bojovek.

1. Zákeřně ukrytá Morseovka

Morseovu abecedu známe asi všichni, ale víte, že při šifrování zdaleka nemusíte zůstat jen u teček a čárek?

V podstatě vám stačí vybrat si jakékoli dva symboly, obrázky či tvary, z nichž jeden bude zastupovat roli teček a druhý roli čárek. V šifře pak na první pohled vůbec morseovku neuvidíte, a i zkušenějším luštitelům můžete trochu zamotat hlavy.

Příklad z Halloweenské detektivky

Morseovka je tu ukrytá v dýních a jejich vyřezávaných ústech. Obdélníky na výšku jsou čárky, čtverce jsou tečky.

2. Řešení ukryté ve velkých písmenech

Slovo, nebo klidně celou větu, můžete ukrýt do delšího textu nebo nápisů (jako v případě ukázky) tak, že do textu vložíte slova, např. osobní jména, názvy zemí, měst atd. psaná velkým písmenem. Pro vyřešení šifry je pak nutné přečíst pouze velká písmena.

Příklad z Velké vánoční loupeže

V šifře jsou použity názvy obchodů spolu se slogany, z nichž je třeba přečíst jen velká písmena.

3. To, co není vidět

Pro základ šifry je třeba opět využít nějaký text, nápis, báseň a podobně. Tentokrát ale půjde o to, co z textu není vidět. Je tedy třeba písmena, nebo celá slova, která budou tvořit řešení, nějak zakrýt. V ukázce jsem použila hmyz, ale zvolit lze třeba inkoustové kaňky, rozpití vodou nebo fleky od jídla.

Příklad z Čarodějnické detektivky

Řešení je ukryté v písmenech schovaných za brouky.

4. Lichá a sudá čísla

S tabulkami a jejich vybarvováním se dá vymyslet spousta věcí. Od vybarvování konkrétních souřadnic po vybarvování šipkami udané trasy. Použít ale můžete i čísla. Stačí si v Excelu připravit tabulku a vyznačit si v ní s pomocí zabarvení políček informaci, kterou chcete zašifrovat (ideální pro krátká slova, jednotlivá písmena, čísla…). Do vyznačených políček pak vepíšete jen lichá čísla a všude okolo jen sudá (nebo naopak).

Příklad z Velikonoční detektivky

V této variantě tvoří řešení lichá čísla, která je třeba vybarvit.

5. Tabulka s písmeny

A u tabulek ještě chvilku zůstaneme. Klasika v tomto směru je samozřejmě osmisměrka, po jejímž vyškrtání tvoří řešení zbylá písmena. Osmisměrka je však na přípravu náročnější, a tak tu máme mnohem jednodušší verzi. Stačí do tabulky napsat jen změť písmen nebo i konkrétní slova a nad každý sloupec pak číslo. Toto číslo označuje pořadí hledaného písmene.

Příklad z Romantické stezky

V tomto případě to na první pohled může opravdu vypadat jako osmisměrka, ale řešení dávají dohromady jen písmena, jejichž pořadí ve sloupci je označeno číslem.

6. Pořadí písmen v abecedě

Naprostá šifrovací klasika, která se dá využít na milion způsobů. Potřebujete jen do šifry dostat čísla, která určují pořadí písmen v abecedě a následně tvoří řešení. Využít můžete např. číselné řady jako v ukázce, klasické počítání příkladů nebo i počítání obrázků.

Příklad z Halloweenské detektivky

V tomto případě je nutné přijít na to, jaké číslo v číselné řadě chybí a podle něj následně vyhledat písmeno v abecedě.

7. Šifra tlačítkového telefonu

Pro dnešní děti je tohle celkem oříšek, protože tlačítkové mobilní telefony už prakticky neznají. Nicméně principem této šifry je převedení vámi šifrované informace do čísel tak, jako byste psali SMS zprávu na tlačítkovém telefonu (dané číslo musí být stisknuto tolikrát, kolikáté v pořadí je písmeno na tlačítku). Čísla můžete jednoduše vypsat nebo je ještě schovat do příkladu či textu jako v ukázce.

Příklad z Velké vánoční loupeže

V této šifře se souhrnem objednávky je třeba zaměřit se jen na čísla a ignorovat vše ostatní. Počty každého typu oblečení určují vždy jedno písmeno a slova jsou rozdělena do balíků.

Tip na závěr

Magickou sedmičku šifer máme za sebou a já pro vás mám ještě jeden tip, jak si přípravu šifrovaných zpráv usnadnit. Na téhle stránce: https://skaut-lisak.cz/sifrator/sifra-morseova-abeceda/ totiž najdete generátor nejrůznějších šifer.

Vám díky tomu stačí jen napsat text, který chcete zašifrovat, do vyznačeného pole, vybrat si, jak ho chcete šifrovat a je to! V nabídce najdete klasickou morseovku, její varianty, mobilní šifru, převody písmen na čísla, Brailovo písmo a spoustu dalších.

Doufám, že vám bude tahle šifrovací inspirace užitečná a do komentář) se můžete podělit o vaše oblíbené způsoby šifrování nebo mi napsat, jaké další tipy ze světa Bojovek s příběhem by se vám hodily!

Pomůžu vám rozehrát společné chvíle s dětmi! :-) Jsem nevyléčitelná optimistka, maminka tří dětí a autorka příběhů pro děti i dospělé. S radostí pro vás tvořím úkolové hry, stopovačky a cesty za pokladem, kterým souhrnně říkám Bojovky s příběhem , a které vám mohou do života přinést kapku dobrodružství... :-) Více o mně si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.