Jak s dětmi hravě procvičit orientaci v rovině? Zkuste domeček (ke STAŽENÍ)

Pletou si vaše děti pravou a levou stranu?

Potřebovali byste orientaci v rovině potrénovat s dětmi doma nebo ve škole?

Vyzkoušejte jednoduchou zábavnou aktivitu a nastěhujte do domečku celou rodinu i s netopýrem na půdě. 😊

KE STAŽENÍ ZDE

Při svém zářijovém školním záskoku jsem pátrala po inspiraci na aktivity pro prvňáčky a druháčky, kde se dalo a moc ráda jsem při tom nakukovala mimo jiné na Instagram k Martině (syro_ovka) a k Veselé chaloupce.

Právě odtud jsem okoukala nejrůznější aktivity na procvičování orientace, kterou někteří malí školáci zvládají celkem s přehledem, ale pro jiné je to stále docela výzva.

A tak jsem nakonec vytvořila naše vlastní školní domečky s celou rodinou včetně zvířectva a pro prvňáčky se z nich stala oblíbená rozcvičková nebo závěrečná aktivita, nejčastěji při matematice.

Vyzkoušet je můžete ale i s dětmi doma.

K čemu jsou domečky dobré a jak s nimi pracovat?

Můžete s jejich pomocí procvičit s dětmi orientaci vpravo, vlevo, uprostřed, nad, pod, v prvním, druhém a třetím patře. Ale vymyslet se dají i hrátky, které trochu pocvičí logické myšlení…

Prázdný domeček můžete zalaminovat nebo alespoň vložit do eurofolie. Z druhého domečku vystřihněte jednotlivé členy rodiny (opět je můžete zalaminovat).

Seznámení

Na začátku je užitečné projít si všechny postavy a jednotně si je pojmenovat. Můžete při tom procvičit i příbuzenské vztahy (dcera, syn, bratr, sestra, vnuk, vnučka…).

Potom je již způsob využití na vás. My zpravidla rodinu nejdřív nastěhujeme, pak následují různé výměny a na závěr odchod z domu.

Nastěhování

Když děti znají všechny členy rodiny, můžeme začít stěhovat.

„Babička má pokoj v prvním patře vlevo.“

„Tatínek má pokoj ve třetím patře uprostřed.“

„Kluk bydlí napravo od tatínka.“

„Králíček bydlí přímo pod pejskem.“

Výměny

Když má každý v domečku své místo, na řadu přicházejí výměny.

„Dědečka bolí z chození do druhého patra nohy a rád by se nastěhoval vedle babičky do prvního patra. S kým se musí vyměnit?“

„Pejsek s kočičkou nemůžou bydlet vedle sebe. Kočička se proto vymění s maminkou. Kde teď bude kočička bydlet?“

Odchod z domu

Na závěr můžeme po jednom každého člena rodiny z domečku odstěhovat.

„První odchází z domu ten, kdo bydlí ve druhém patře napravo.“

„Další odchází z domu ten, kdo bydlí mezi maminkou a tatínkem.“

Logické úkoly

Domečky můžete využít i tak, že zadáte podmínky, které musí děti splnit, a děti podle nich stěhují obyvatele do domečku samy. Následně můžete porovnávat, kdo má jaké řešení, zda je více možností atd.

„Nastěhuj rodinu do domečku tak, aby žádné zvíře nebydlelo vpravo. Aby babička s dědečkem bydleli v prvním patře. Aby maminka s tatínkem bydleli vedle sebe…“

Zkrátka pracovat s domečkem můžete jakkoliv budete chtít a já doufám, že tenhle trénink orientace v rovině bude bavit jak děti, tak i vás. 🙂

Pomůžu vám rozehrát společné chvíle s dětmi! :-) Jsem nevyléčitelná optimistka, maminka tří dětí a autorka příběhů pro děti i dospělé. S radostí pro vás tvořím úkolové hry, stopovačky a cesty za pokladem, kterým souhrnně říkám Bojovky s příběhem , a které vám mohou do života přinést kapku dobrodružství... :-) Více o mně si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.