Bojovky nemusí být jen pro děti, rozehrajte třeba dospělácké narozeniny a děti zapojte do příprav

Seděla jsem v kuchyni na okně schovaná za závěsem a tlumila smích, abych se neprozradila. Vilík se tiše jako myška zavřel ve spižírně, Maty byl v ložnici pod postelí a Amálka v pokojíčku za věšákem s princeznovskými šaty.

Když jsme takhle schovaní byly asi deset minut a já musela kývnout na pozdrav už dvěma skupinám dělníků opouštějících opravovanou školu u nás před domem, kteří prošli kolem a dost vyjeveně koukali na ženskou skrčenou na parapetu za oknem, začalo mi být divné, že nás muž nehledá.

Nenápadně jsem vykoukla a zjistila, že papírová vlaštovka se vzkazem, kterou po muži Maty hodil, se pořád válí v kuchyni na podlaze a muž místo aby po nás pátral, skládá prádlo!

bojovka_dospeli1

Bohulibé, ale v daný okamžik naprosto nežádoucí…

Ještě pár minut jsem počkala, ale po další skupince dělníků jsem to vzdala a zpoza závěsu zavolala: „Zvedni už tu vlaštovku!!!“

A v tu chvíli konečně mužova narozeninová bojovka začala.

Ve vlaštovce stálo, že první nápovědu nalezne u těch, které má nejraději, a tak muž nejdřív hledal děti a mě a potom papírky s indiciemi, které jsme měly v kapsách, ponožkách i podprsenkách.

Indicie v podobě slov jako spirála, buchta, horko a podobně ho dovedly k troubě, obálka plná nastříhaných písmenek dala po poskládání dohromady puntíkovaný polštář, pak přišla na řadu křížovka s dětskými obrázky (obzvlášť Matyho obrys Itálie dal muži docela zabrat :-D), morseovka, kterou muž vyluštil mnohem rychleji, než jsme ji s dětmi před tím daly dohromady, rozstříhaný dopis a pozpátku napsaná SCHRÁNKA, kde byl poslední vzkaz s pokynem vrátit se domů a přáním krásných narozenin.

My jsme mezitím připravily dárky, zhasly, zapálily svíčku mezi domácími moravskými koláči, které muž ocení víc než dort a čekaly. Když se objevil, lehce kakofonicky jsme mu zazpívaly, pogratulovaly, předaly dárky a pustily se do koláčů.

IMG_20200105_194222

Krásná, veselá a akční oslava to byla.

A její příprava nám s dětmi zabrala necelou hodinku, kdy jsme daly hlavy dohromady, smály se, vymýšlely na muže chytáky a vůbec si to chystání, tajné plížení se po domě se vzkazy a šiframi a zastrkávání indicií do ponožek, užily stejně jako následující bojovku.

Když jsem se potom ptala na Instagramu, kdo by taky ocenil podobnou iniciativu od svých blízkých a nechal se vtáhnout do hry, odpovědělo 108 lidí, že ROZHODNĚ ANO!, zatímco jen u 3 lidí vyvolal dotaz reakci JEN TO NE!

Tak pokud máte pocit, že kupříkladu váš partner nepatří do oné oči v sloup obracející menšiny a podobnou bojovku by ocenil, sepsala jsem pro vás několik tipů, které vám třeba přinesou inspiraci, jak se do příprav hry na míru pustit.

K jaké příležitosti hru připravit?

Fantazii se meze nekladou. Může to být u příležitosti narozenin, na Valentýna, na výročí, při žádosti o ruku nebo prostě proto, že toho druhého máte rádi a chcete pro něj udělat něco hezkého.

JB_hory

Zapojte děti

Máte-li děti ve věku, kdy už je možné je zapojit, přizvěte je.

Můžou spolu s vámi vymýšlet úkoly, roznášet vzkazy po domě, a i takovému miminku můžete schovat luštěnku třeba v dupačkách.

Rychlovka

V závislosti na čase a energii, které chcete přípravám věnovat, můžete volit buď jednoduchou rychlou variantu poskládanou z úkolů a luštění, které na koleni připravíte hodinu předtím, než to všechno vypukne.

Postačí vám k tomu papír, tužka, případně nůžky a pár nápadů.

Právě tak jsme to udělaly my v případě mužovy letošní narozeninové bojovky.

Promakaná bojovka s příběhem

Nebo to můžete promyslet důkladněji, vymyslet ke hře celý příběh, zapojit třeba i moderní technologie (jednou jsem si vytvořila nový e-mailový účet a posílala muži celý týden před narozeninami vzkazy a úkoly mailem 🙂 ) a jít na to v duchu Bojovek s příběhem.

I pro dospělé můžete využít šifry z Domácí bojovky a modifikovat si třeba jen úvodní legendu.

IMG-20190402-WA0003

Zašifrovaný dárek

V rámci jednotlivých úkolů můžete zašifrovat tajný vzkaz nebo samotný dárek. Třeba místo, kam vezmete partnera na víkend nebo lístky do divadla.

Po každé vyluštěné nápovědě předáte nápovědu další, schováte ji po bytě, nebo dětem po kapsách…

Každý úkol pak může obsahovat jedno písmeno vzkazu nebo například indicie pro vyluštění místa či hmotného dárku.

Nápovědy jako odměna za splnění úkolu

Připravte si úkoly na míru partnerovi. Namátkou mě napadá: oběhnout dům, udělat pár kliků, složit báseň, vylovit pusou ve škopku s vodou minci, strefit se třemi šipkami přímo do středu terče, vyjmenovat data narozenin všech členů rodiny, přebalit potomka, přivrtat poličku, namalovat váš portrét, roztřídit pár kousků oblečení podle toho, kterému dítěti patří…

Věřím, že sami nejlépe víte, co ten druhý ocení a čím ho trochu vypečete, aneb to třídění věcí, které patří Matymu a Vilimu, to je pro muže vyšší dívčí a občas netrefí ani ty Amálčiny legíny, nejsou-li zářivě růžové. 😀

Po splnění úkolu pak může následovat předání obálky s nápovědou, písmenem, indicií…

Šifry, které vedou k cíli

Bojovku můžete připravit jako trasu složenou ze šifer, kdy každá vyluštěná tajenka dovede hráče na další místo až do cíle, kde už můžete čekat s dortem, s dárky nebo s ukrytými přáteli.

Zvolte si několik míst, doma nebo venku, klidně i po městě, když to zvládnete oběhat, a vymyslete na každé místo šifru.

Pár typů šifer pro inspiraci

Křížovka – klasika, do tajenky schovejte místo a jako legendu využijte třeba dětské obrázky nebo klasickou nápovědu.

Processed with VSCO with 4 preset

Morseovka – ideální pro vysloužilé skauty a táborníky 🙂

Písmena – název místa rozstříhejte na písmenka nebo použijte kameny ze Scrabble a nechte hráče skládat, čím delší a složitější, tím víc zábavy, a nebo nervů (závisí na temperamentu zúčastněného).

Rozstříhaný vzkaz – místo napište na papír a pak nastříhejte na spoustu malých kousků. Čím trpělivější je hráč tím víc kousků zvládne.

Vzkaz napsaný pozpátku – co k tomu dodat 🙂

Indicie – k místu vymyslete pár indicií, jako my k troubě, které místo charakterizují.

Hádanka – opište místo formou hádanky. („Místo, kde mizí špína a občas i ponožky,“ by mohlo docela pěkně fungovat třeba pro pračku.)

dav

Možností je zkrátka spousta a věřím, že když budete připravovat hru partnerovi nebo třeba rodičům na míru, napadne vás spousta věcí, které jsou specifické právě pro ně nebo pro vaši rodinu.

Mám dojem, že alespoň špetku hravosti v sobě máme všichni, a tak bych si přála, aby vás třeba právě tenhle článek naťuknul k tomu, že ji v sobě vydolujete a pustíte se do dospělácké bojovky, která je navíc prima v tom, že může být mnohem složitější, napínavější a třeba i košilatější než ta pro děti. 😉

Tak tedy příjemnou zábavu a dejte vědět, jestli se do něčeho podobného pustíte! Ráda se nechám inspirovat pro změnu od vás.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomůžu vám rozehrát společné chvíle s dětmi! :-) Jsem nevyléčitelná optimistka, maminka tří dětí a autorka příběhů pro děti i dospělé. S radostí pro vás tvořím úkolové hry, stopovačky a cesty za pokladem, kterým souhrnně říkám Bojovky s příběhem , a které vám mohou do života přinést kapku dobrodružství... :-) Více o mně si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.