Na konci prázdnin došlo k tomu, že jsem úplně překopala svoje podzimní plány a musím přiznat, že jsem z toho byla nejdřív docela rozhozená, ale pak jsem usoudila, že to zajisté bude další skvělá zkušenost pro mě a možná i zdroj inspirace pro vás. 🙂
A o čem že to mluvím?
O svém neplánovaném učitelském záskoku…
Prázdniny jsem strávila opravdu intenzivně s našimi dětmi a po náročném roce doma jsme si nesmírně užívali možnost toulat se všude možně a prostě jen tak být.
Dokonce ani k dokončení letní Bojovky z Dávnozemě jsme se s ilustrátorkou Káťou Pappovou nedostali.
Ale nevadí, říkala jsem si. O prázdninách se s dětmi vyřádím, pak si na začátku září dám krátkou pauzu, abychom pohodově zahájili nový školní rok, naberu dech a vrhnu se do práce.
V hlavě mám frontu nápadů, které se předhánějí o to, který přijde na řadu jako první, rozepsaná knížka na mě pomrkává ze své složky v počítači a ač se to nezdá, přípravy vánoční bojovky je potřeba zahájit co nejdřív.
Zkrátka mám toho před sebou spoustu…
Místo last minute dovolené u moře, po které jsem tajně toužila, jsem naskočila na last minut přípravný týden do školy (po němž jsem upřímně netoužila vůbec) a začala se chystat na dočasný záskok za třídní u našich prvňáčků a druháčků.
Přiznám se, úplně se mi do toho nechtělo, protože, jak vidno, plány jsem měla jiné, ale naše škola, kterou jsme před lety spolu s dalšími rodiči založili, a kde jsem na začátku dva roky učila, je prostě stále moje srdcová záležitost…
A tak jsem se zase ocitla ve třídě před tabulí.
S úžasnou asistentkou, 9 druháčky, včetně našeho nejmladšího Vilíka, 6 novými prvňáčky a nutností vymyslet, co s nimi. 🙂
Což je přesně téma, kterým jsme s prvními prvňáčky, z nichž jsou letos už šesťáci a pro změnu je mezi nimi náš nejstarší Maty, začínali.
Měla jsem tudíž na co navázat u sebe ve třídě, a nakonec jsem i pro celou školu nachystala jednoduché pasy, do nichž budou školáci v průběhu roku na jednotlivých kontinentech sbírat obrázky, lodní lístky a taky loď, na níž jsme se společně nalodili.
Když už jsem připravila pasy a vymyslela k nim pár dalších aktivit, říkala jsem si, že si je nebudu syslit jen pro sebe a nabídnu je i vám.
Do školy, na doma, na hrání, na učení…
Zkrátka jak je komu libo.
Kompletní soubor si můžete stáhnout přímo tady:
A co v něm všechno najdete?
A co s ním můžete dělat?
Naprosto cokoli, co vás napadne.
U nás jsme školní rok zahájili hledáním lodních lístků, sešíváním pasů a společným symbolickým naloděním, při kterém si děti nakreslily každý svého panáčka a nalepily si ho na loď. Nakonec jsme společně vypluli a sama jsem zvědavá, co všechno nás cestou čeká…
Vy ale pro Obrázkovou cestu kolem světa třeba najdete úplně jiné využití.
Uděláte z ní dětem hru, třeba dokonce bojovku, použijete ji v domácí škole, připravíte dětem cestovatelskou narozeninovou oslavu, při které nedostanou dort a dárky, dokud neobeplují celý svět… 🙂
Možností je zkrátka spousta a já se budu těšit, že se se mnou o vlastní nápady třeba podělíte.
V tuhle chvíli mi ale nezbývá než se ještě na nějaký čas vrátit ke školním přípravám a vám přeji šťastnou (obrázkovou) cestu!