Před pár dny mi skončil příměstský tábor, který jsem už po páté pořádala pro děti z naší školy.
Letos jsme se ocitli ve škole superhrdinů, každý si vybral svou superschopnost i hrdinské jméno a společně jsme zachraňovali svět před hrozbou nového padoucha. 🙂
Děti si tábor užily a já doufám, že se mi z něj pro vás s pomocí ilustrátorky podaří zpracovat nějakou superhdinskou inspiraci.
Ale než k tomu dojde, mám pro vás tip na pár aktivit s tajnou abecedou!
Tu jsem totiž právě na táboře s velkým úspěchem využila a věřím, že s ní s minimální námahou vytvoříte zábavu i pro vaše potomstvo nebo malé táborníky. 🙂
Samotnou abecedu už možná znáte z článku 9 luštěnek a tajná abeceda ke stažení aneb Zašifrujte dětem cestu za pokladem.
V souboru ke stažení ale kromě abecedy najdete i podklady k jejímu dalšímu využití!
1. Abecedu použijte k napsání vzkazu nebo jednotlivých míst, po kterých děti např. za pokladem půjdou a list s abecedou jim k tomu jednoduše předejte.
2. Aby děti např. vzkaz (v našem táborovém případě to byl celý dopis adresovaný do superhrdinského vězení, který nám prozradil, kde hledat tajnou padoušskou základnu 🙂 rozluštily, musí dát nejdřív dohromady celou tajnou abecedu.
Děti tak na začátku dostanou jen písmena a k nim musí najít tajné znaky, nebo naopak ke znakům písmena. Obě varianty najdete v PDF materiálu.
Luštění na trase
Jednotlivá rozstříhaná písmena se znaky tajné abecedy rozmístěte na vyznačené trase, kterou musí děti projít a abecedu tak rozluštit.
Luštění na rychlost
Písmena rozmístěte na vymezeném prostoru, např. na zahradě, v lese (u nás to byl ostrůvek obklopený potokem 🙂 a děti buď jako jednotlivci nebo v týmech soutěží, kdo rozluští celou abecedu rychleji. (V případě týmů můžete dát podmínku, že k písmenkům běží vždy jen jeden člen týmu, ostatní jsou u zápisového archu. a děti se pak střídají jako ve štafetě, což přidává na napínavosti.)
Jakmile je vyluštěno, přichází čas na překlad dopisu, vzkazu nebo třeba místa s ukrytým pokladem.
Věřím, že sami dostanete spoustu nápadů, jak tajnou abecedu použít.
Co takhle psát s ní dětem zašifrované vzkazy celou dovolenou a podepisovat je např. jménem nějakého skřítka, víly či jiné bytosti, která se k místu vašeho pobytu hodí? 🙂
Nebo ji zkombinovat s Bojovkou o hradním strašidle, kterou si můžete volně stáhnout…
Fantazii se zkrátka meze nekladou! A já budu ráda, když mi napíšete třeba do komentáře, jak jste tajnou abecedu využili právě u vás. 🙂
PS: Čeká vás o prázdninách hned několik příležitostí, při kterých by se hodila některá z Bojovek s příběhem? Třeba dovolená u moře s Námořnickou bojovkou a víkend s kamarády, pro něž uspořádáte Strašidelnou stezku odvahy…
Pak nezapomeňte na slevový kód BOJOVKA15, s nímž máte při objednávce nad 500 Kč slevu 15%! 🙂