Mrzí vás, že letos koledování po kamarádech a babičkách tak úplně nedopadne, a přemýšlíte, jak dětem Velikonoční pondělí trochu zpestřit?
Co takhle připravit jim malou stopovačku s úkoly?
Já sama jsem se dlouhá léta velikonočním svátkům a tradicím vyhýbala, jak jen to šlo, a s rodinou jsme si namísto vajíček a koledy zavedli tradici velikonočního cestování. To ovšem letos padlo…
A tak jsem si vymyslela zábavu jinou 🙂
V uplynulém týdnu jsem každý den pracovala na experimentální Velikonoční bojovce, která původně měla být jen pro naše školáky, ale nakonec se do ní připojilo přes 200 dalších dětí a bojovka se mi pod rukama každým dnem rozrůstala až do podoby, která by mě na začátku ani nenapadla.
Zájmem o hru a zapojením do ní jsem byla upřímně (příjemně) překvapená a krásné zprávy od účastníků byly mnohdy to jediné, co mě kolem čtvrté ráno motivovalo zatnout zuby a video i stránku s úkolem pro další den připravit.
Ale díky tomu mě napadlo, že by možná stálo za to, nasdílet pár tipů, jak třeba můžete letos Velikonoce pojmout, i vám, kdo se Velikonoční bojovky neúčastníte.
Pokud jsou pro vás Velikonoce svátkem hlavně křesťanským, chápu, že na nějaké trdlování s velikonočním zajíčkem nejste zvědaví a vaše pojetí velikonočního příběhu bude zřejmě odlišné.
Pokud vám ovšem nevadí malá inspirace zahraničními tradicemi, třeba se rádi inspirujete.
V rámci Velikonoční bojovky jsme rozehráli příběh, ve kterém figurovala slepice Zora a její zmizelá vajíčka a na druhé straně proslulý průšvihář zajíček Felix. Děti pak v rámci bojovky luštily Felixovy úkoly, sbíraly části mapy a pátraly po ztracených vajíčkách.
A něco podobného můžete dětem jednoduše připravit i vy, a když vám to pomůže, klidně pro inspiraci použijte i postavy Zory a Felixe. 😉
Protože Velikonoční bojovka probíhala ve formě videí, vznikla i spousta nahrávek samotného zajíčka Felixe, kterého si děti oblíbily.
Proto jsem nahrála menší video i pro vás, které můžete použít k zahájení vaší vlastní velikonoční stopovačky.
Video (nebo obrázek) můžete použít k odstartování hry a pokud budete dětem dělat stopovačku nebo šipkovanou, zahájit ji můžete třeba první zprávou schovanou pod umyvadlem nebo u houpačky.
Trasu můžete připravit doma, na zahradě, v lese nebo zkrátka kdekoli, kam teď máte možnost vyrazit.
Trasu je možné značit fáborky, šipkami nebo jinými značkami, které děti vedou k dalším šifrám a úkolům nebo přímo k nadílce.
Vytiskněte nebo nakreslete plánek vašeho bytu či domu a zakreslete do něj místa, kde jsou schovaná vajíčka nebo jiný tip nadílky či další úkoly.
Trasu můžete poskládat z úkolů a šifer tak, že každý vyluštěný úkol pošle děti na další stanoviště (v rámci bytu např.: do lednice, k umyvadlu, pod stůl, ke vchodovým dveřím…).
Druhy luštěnek a šifer závisí samozřejmě na věku a schopnostech dětí.
Připravené šifry jako křížovky, obrázkové šifry nebo číselné substituční šifry naleznete například v Domácí bojovce. (A další šifry spolu s Pirátskou nebo Princeznovskou legendou časem můžete použít třeba při narozeninové oslavě…)
Pro malé děti lze využít jednoduché obrázky (vytištěné fotky, konkrétních míst a předmětů). Dále křížovky, hádanky, nápis rozstříhaný na písmenka, která hráči podle čísel složí nebo třeba hrací kameny ze Scrabble, ze kterých mají za úkol poskládat nějaké konkrétní slovo.
Trasu můžou tvořit zprávy, krátký text s popisem dalšího místa, díky nimž si děti mimo jiné procvičí čtení, a kde každá zpráva hráče pošle na další stanoviště.
Věřím, že sami přijdete na spoustu možností, jak velikonoční stopovačku pojmout právě u vás doma a ke stažení ještě přikládám spojovačku se zajíčkem Felixem, která může být třeba součástí vaší stopovačky nebo samotné nadílky.
Tak ať už s bojovkou nebo bez, přeji vám krásné Velikonoce a budu ráda, když dáte vědět, jestli jste se do nějaké té velikonoční honby za pokladem taky pustili. 🙂