Tento článek vzniká postupně a shrnuje námořnickou inspiraci, kterou každý den od 19. do 23. června zveřejňuji na Facebooku a Instagramu.
A co je důvodem tohoto počínání?
Před pár týdny mě postihla kreativní krize. Nebyla jsem schopná pustit se do jakékoli tvůrčí práce, cokoli nového vymyslet nebo napsat. A tak jsem nějakou dobu trpělivě čekala.
Jenže čekání se ukázalo jako celkem neefektivní metoda, a proto jsem se rozhodla jít místo toho kreativitě trochu naproti.
Jako odrazový můstek jsem zvolila Námořnickou bojovku, která patří vedle bojovky Dračí a Indiánské k vašim největším letním oblíbencům, a upletla jsem si na sebe bič v podobě týdenní kreativní výzvy, v rámci které se vám každý den pokusím přinést námořnickou inspiraci na aktivity a hry s dětmi.
Zatím sama nevím, jak celý týden dopadne a jen doufám, že dopadne dobře, a bude přínosný i pro vás. 🙂
EDIT:
Týden je za námi a věřím, že nakonec se mi povedlo dát dohromady pěknou hromádku inspirace.
Jak jinak zahájit námořnické dobrodružství než tajemným vzkazem v lahvi!
Odstartovat jím můžete oslavu, námořnický týden ve škole nebo třeba dovolenou na vodě či přímo u moře.
A co by tak v onom tajemném vzkazu mohlo stát?
Mám pro vás 3 nápady…
PIRÁTSKÝ POKLAD
(Do vzkazu napište místo, kam jste ukryli mapu a podle ní nechte děti hledat cestu k pokladu…)
Téma pátrání po pirátském pokladu najdete případně i v samotné Námořnické bojovce.
MOŘSKÁ PANNA
„Pokud jste našli můj vzkaz, pomozte mi prosím!
Poztrácela jsem maminčiny vzácné perly, když jsem si je tajně vypůjčila na ples a tatínek mi za trest uložil domácí vězení! Když maminčiny perly najdete, bohatě se vám odměním, protože jinak tu budu zavřená snad 100 let…
Vaše v záchranu doufající mořská panna Laguna“
(Poschovávejte korálky jako perly a nechte je děti hledat nebo přímo lovit, třeba v bazénu. Po získání všech perel nezapomeňte na odměnu…)
VODNÍ PŘÍŠERA
„Naše břehy sužuje děsivá mořská příšera.
Žádná loď, která se ji vydala přemoci se nevrátila.
Naší poslední nadějí je tento vzkaz poslaný po vodě.
Pokud jste jej nalezli, pomozte nám a odměna vás nemine!“
(Vodní příšeru můžete namalovat na větší karton nebo ji vytvořit z nafouknutých balónků a nastříhaného krepového papíru, který připevníte k balonkům jako chapadla. Děti pak musí příšeru např. sestřelit míčkem.)
Tak který ze vzkazů v lahvi by nejspíš chtěly dostat vaše děti? 🙂
Vytvořte pro děti (nebo s dětmi) co nejautentičtější mapu k pirátskému pokladu.
V půlminutovém videu vám ukážu jednoduchý způsob jak docílit nažloutlého vzhledu papíru, který působí skoro jako pergamen a skvěle se hodí pro vytvoření mapy k pokladu nebo třeba pro vzkazy a úkoly od pirátů.
Stačit vám k tomu bude jen obyčejný bílý papír a hrnek černé kávy.
Kávu nalijte do mělké nádoby (např. na plech), papír zmačkejte, znovu rozložte a v kávě pořádně z obou stran vymáchejte. Potom ho můžete nechat uschnout na sluníčku, kde to zabere jen pár minut.
Pro intenzivnější barvu můžete postup opakovat, nebo papír po druhé kávou jen lehce „pobryndat“.
Když papír uschne, stačí vzít černou fixku, napsat na něj pirátský vzkaz nebo nakreslit mapu k pokladu a na závěr ještě lehce opálit okraje.
Mimochodem, pokud se nechystáte připravovat pirátskou stopovačku, věřím, že podobné tvoření, kreslení a vymýšlení názvů zátok a ostrovů bude bavit i samotné děti.
Připravte dětem Cestu za pokladem Černého Korzára!
Luštěnkami se můžete jen volně inspirovat a vymyslet si vlastní, nebo si celou stezku zdarma stáhnout.
CESTA ZA POKLADEM ČERNÉHO KORZÁRA – STÁHNOUT
Pak už jen stačí stezku vytisknout, rozmístit (doma, na zahradě, kolem rybníka nebo třeba na pláži u moře…), na její konec schovat poklad a skvělou zábavu pro děti máte hotovou!
Odlehčená (video)inspirace hlavně pro rodiče.
Často máme tendenci vymýšlet pro děti první poslední, ale sami na sebe zapomínáme.
Tak dnes bych vám ráda připomněla, že i rodiče si zaslouží kapku letní pohody!
Třeba v bazénu na lehátku… 🙂
Bojovka s pokladem na konci má vždycky větší úspěch než bez něj! 🙂
Ale jak poklad připravit a předat?
Pokud děti nechcete obdarovávat sladkostmi a čokoládovými mincemi, zkuste zlaté valounky, které dětem zůstanou na památku.
Vystačíte si s obyčejnými oblázky a zlatou barvou ve spreji.
Nakonec zbývá jen vymyslet, jak poklad předat. Jednoduchou variantou je, že ho děti zkrátka najdou na konci trasy. Ale co takhle vyzkoušet jeden ze 4 následujících tipů…
1. Naházejte zlaté valounky do bazénu, potoka nebo lavoru (ideální varianta pro mrňousky), a nechte děti poklad vylovit!
2. Nemáte po ruce vodu? Zkuste poklad zahrabat do písku. Buď s celou truhlou nebo každý zlatý valounek zvlášť. Ideální varianta na pláž nebo zahradu s pískovištěm.
3. Pro mladší děti připravte hledání pokladu mezi medúzami. Stačí např. na strom zavěsit nafouknuté balónky, na které přilepíte nastříhaný krepový papír. Pod ně rozhoďte zlaté valounky. Děti pak musí poklad posbírat, třeba i se zadrženým dechem, ale nesmí se nechat „žahnout“ krepovými chapadly.
4. A co nachystat starším dětem?Těm připravte náročnější výzvu v podobě truhly zamčené zámkem s číselným kódem, který musí nejdřív rozluštit.
Tak co myslíte? Bude se vám některý z tipů hodit? A pokud by náhodou námořnické téma nebylo tím, co by vás lákalo, podívat se můžete na některou z dalších BOJOVEK S PŘÍBĚHEM! 🙂